Lego Liga

Autor: Juraj Štefanovič | 24.1.2017 o 16:52 | Karma článku: 6,21 | Prečítané:  2300x

Každoročná svetová súťaž programovateľných robotov z Lega pre 10-16 ročných - First Lego League (FLL) sa teraz konala v základnom kole na siedmich miestach na Slovensku.

Robot zo stavebnice Lego? Existujú rôzne súťaže a podujatia týkajúce sa konštruovania robotov, v tomto príspevku sa zaoberám konkrétnou súťažou s názvom First Lego League. Ak sa nájdete aspoň traja až najviac desiati vo veku 10-16 rokov a k tomu jeden plnoletý tréner, ktorý vás bude zastupovať oficiálne, tak sa môžete ako tím prihlásiť do tejto súťaže. Prihlasovanie je každoročne od apríla do začiatku októbra, pričom od prvého septembra je zverejnená každoročne nová súťaž – nová téma a nové prekážky a úlohy pre robota. Je potrebné uhradiť registračný poplatok, mať príslušnú stavebnicu robota z Lega (zatiaľ sa vždy našli aspoň nejaké možnosti sponzorstva, je snaha) a začiatkom jesene dostanete krabicu plnú Lega so stavebnicou aktuálnych prekážok a k nim pravidlá hry. Vašou úlohou je do zimy, kedy sa konajú regionálne súťažné kolá, vyvinúť, vymyslieť, vyrobiť legového robota, ktorý zvládne čo najviac prekážok a získa čo najviac bodov. V jeseni sa prihlasujete na regionálne kolo, ktoré je vám najbližšie, alebo tam kde budete schopní docestovať – momentálne na Slovensku sa to konalo už na siedmich miestach: Banská Bystrica, Bratislava, Košice, Petržalka (Bratislava za Dunajom), Poprad, Žiar nad Hronom, Žilina. Tu je to vidno na stránke celoslovenských organizátorov súťaže aj s priebehom a výsledkami: http://www.fll.sk pozri Turnaje alebo Archív. Od apríla začne stránka obsahovať informácie pre nový ročník a cez túto stránku sa dostanete do súťaže.

Súťažná hra pre robota sa odohráva na ihrisku, peknej farebnej plachte o veľkosti niečo cez dva metre štvorcové, ktorú tiež dostanete a rozložíte si na nej prekážky, k tomu je podrobný návod. Nezúfajte, tie tímy ktoré dokážu skonštruovať naozaj schopného robota majú už za sebou spravidla nejaké sezóny a skúsenosti, ak tam idete prvý raz tak sa sústreďte aspoň na niektoré úlohy a najprv to chce zbierať skúsenosti. Pripomínam že súťažné kategórie sú momentálne štyri, z toho len dve sú priamo technické – zdolávanie prekážok na čas/body a predstavenie robota technickej porote, ktorá ho oboduje. Ďalšie dve sú nie celkom technické – práca na projekte na danú tému a tímová hra kde sa zisťuje vaša pohotovosť a spolupráca v skupine. Cenu možno získať v každej kategórii zvlášť a potom je ešte súčtová cena hlavná za všetky štyri kategórie dohromady.

Samotná stavebnica robota z Lega je pomerne populárna, ľudia ju už použili na všetko možné, najlepšie je to vidno na youtube, napríklad pohľadajte video pod slovami Lego a Rubikova kocka (Rubik´s cube) – vyzerá to že kto nezmontoval robota z Lega čo poskladá Rubikovu kocku, tak už asi v dnešnej dobe nie je in. Samozrejme úlohy v tejto súťaži nie sú až tak zložité. Konkrétna stavebnica robota obsahuje riadiacu jednotku, takú krabičku s tlačidlami a jednoduchým displejom, ku ktorej možno pripojiť najviac štyri motory a najviac štyri senzory – snímače farby povrchu, snímače vzdialenosti a podobne. Naprogramuje sa to pripojením k počítaču, na ktorom možno použiť grafické prostredie – myškou sa po obrazovke ukladajú krabičky, teda jednotlivé akcie s motormi a senzormi, tak ako má prebiehať určená činnosť robota. Začať možno jednoduchými vecami – určiť robotovi sled rôznych pohybov ktoré postupne vykoná, skúsiť tie pohyby riadiť senzorom ktorý reaguje na čiaru nakreslenú na podlahe – že tam sa povedzme robot zastaví alebo otočí.

Zostáva ešte spomenúť, že First Lego League je svetová súťaž, v sezóne 2016-17 sa na Slovensku konali regionálne kolá na siedmich miestach čo je slušný počet, v Česku a Poľsku na dvoch, v Rakúsku a Maďarsku na piatich miestach, v Nemecku to bolo 39 regionálnych súťaží. Najlepšie tímy potom postupujú do vyšších finále, už na medzinárodnej úrovni. Tu je prehľadová stránka súťaže pre strednú Európu, centrála organizátorov je v Lipsku: http://www.first-lego-league.org/en/fll/regions.html

A ešte aktuálny, stručný a konkrétny videoklip z poriadania tejto akcie v Bratislave-Petržalke: https://vimeo.com/200318900

Fotografie zo súťažného dňa 10. decembra 2016 v Bratislave - vo Vedeckom parku Univerzity Komenského a zo súťažného dňa 12. januára 2017 v Bratislave-Petržalke na Fakulte informatiky Paneurópskej vysokej školy. 

10.12. Dolaďovanie robotov pred samotnou súťažou. (Juraj Štefanovič)
12.1. Súťažné stoly tvoria dvojicu, pred začiatkom súťaže ešte posledný tréning. (Juraj Štefanovič)
12.1. Čakanie na vstup k porote. (Juraj Štefanovič)
10.12. Prezentácie projektov. (Juraj Štefanovič)
12.1. Porota hodnotí tím a jeho spoluprácu. (Juraj Štefanovič)
12.1. Začína súťaž, nastupujú po dvaja rozhodcovia ku každému stolu. (Juraj Štefanovič)
12.1. Rozhodcovia zaznačujú, ktoré úlohy robot vykonal. (Juraj Štefanovič)
12.1. Test tímovej spolupráce a šikovnosti. (Juraj Štefanovič)
10.12. Prezentácie a výsledky. (Juraj Štefanovič)
10.12. Jednotlivá hra trvá dve a pol minúty, hrá sa v troch kolách a potom semifinále a finále. (Juraj Štefanovič)
10.12. Za dve a pol minúty treba skúsiť stihnúť čo najviac. (Juraj Štefanovič)
12.1. Každý tím sa rozložil so svojou technikou a prípravou. (Juraj Štefanovič)
12.1. A ešte niečo treba doladiť... (Juraj Štefanovič)
12.1. Za chvíľu ideme predviesť robota porote... (Juraj Štefanovič)
12.1. Vyhlasovanie výsledkov. (Juraj Štefanovič)
12.1. Medaily pre všetkých. (Juraj Štefanovič)
12.1. Najlepší tím. (Juraj Štefanovič)

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Štyri mesiace po Kuciakovej vražde verejnosť pozná len čas úmrtia

Politici po vražde novinára odmietali odstúpiť, polícia čelila kritike za postup pri vyšetrovaní.

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: Kočner skončil. Aj keby ho pustili na slobodu

Čo znamená zadržanie Kočnera a Ruska.

Stĺpček Jakuba Fila

Treba to stále pripomínať, moc pochádza od občanov

Verejnosť si zrejme až časom uvedomí, že za posledné mesiace dosiahla veľmi veľa.


Už ste čítali?